ВОДЯНИЙ МЛИН

(ХІХ ст.)

Хо мірошник

Автори: Наталія КуберськаОлександр Дацик.

Виконавці: Віктор ЯськовОлександр Дацик.

Меценати: Вадим НосулічФранц Скримський.

В епоху міді (3-4 тис.р. до н.е.), наш край входив до ареалу трипільської культури, який протягнувся від Подніпров’я до Прикарпаття. Саме з трипільцями пов’язана найдавніша світова цивілізація – держава Орантія (Країна Хліборобів). Її жителі – орії вважаються праукраїнцями. Цікаво, що вони першими в світі приручили коня, винайшли колесо, плуг, проклали першу бронзу, мали писемність, знали кераміку з спіральним декоруванням, посіяли жито і пшеницю спекли першу хлібину.

Пам’ятки черняхівської культури свідчать про те, що в першій половині І тисячоліття жителі полонського краю займалися також землеробством і приселищним скотарством.

Господарями полонського городища були нащадки склавинів – ранні слов’яни. Тогочасне городище на березі Хомори можна вважати слов’янським протомістом.

Обробляючи землю виникла потреба в будівництві млинів.

На початку ХХ століття Полонне розширило території та змінило зовнішній вигляд, його національний склад був строкатим, а промисли різноманітними.

В той же час більшість полонських землевласників-поміщиків була польської національності. Серед них і Дунін-Карвіцькі. Прибуток вони отримували зокрема від трьох млинів і пивоварні, зданих в оренду.

Одна з споруд -Водяний млин (ХІХ ст.) Дунін-Карвіцьких, лишився в архітектурному спадку для полончан . Серед історичних промислових об’єктів, що розташовані в місті Полонне, млин виділяється за архітектурними якостями – триповерхова будівля водяного млина та два складські корпуси. Один з найбільший водяних млинів у Хмельницькій області.

Нині млин вже не діє за своїм призначенням і знаходиться у приватній власності.

Цікавим історичним фактом є той, що у радянські часи в дощові літні дні, коли в колгоспах не встигали швидко просушити зерна пшениці, робили наступне: всі асфальтовані дороги міста перекривалися і з колгоспів звозили зерно, яке 30-40 сантиметровим шаром висипали на прогріте асфальтове покриття, де воно досушувалося. Містяни активно допомагали просушувати пшеницю, рятуючи врожаї. Дітвора гралася в зерні як в піску.

Легенда говорить, що жив на нашій землі колись давно мірошник на і’мя Хома, який зберігав зерно в коморі на березі річки. «Куди йдеш?», – питали люди зустрічних, – «До Хоми комори», – чули у відповідь. Так і стала річка наша, за однією з легенд, Хомикоморою. Згодом, за однією з версій походження назви річки, відбулось скорочення на Хомора. Тепер на березі Хомори, в тому місті, де колись стояла комора мірошника Хоми, стоїть найбільший у місті Водяний млин.

Догори